Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Průvodce k osobním ochranným prostředkům a zdravotnickým prostředkům

Respirátory a roušky se v posledním roce staly naší běžnou výbavou. Funkční a bezpečné zdravotnické prostředky a osobní ochranné prostředky potřebují zdravotníci, lékárníci, učitelé i veřejnost. Úřad pro technickou normalizaci, meteorologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) proto připravil „Průvodce základy regulace osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků“. Publikace, která je zdarma ke stažení, poskytne dostatečné informace o tom, co by správné respirátory nebo roušky měly splňovat.

„V roce 2020 jsme zaznamenali velmi silnou poptávku po vytvoření komplexního edukativního textu, který by stručnou a srozumitelnou formou vysvětlil dodavatelům, nákupčím v různých organizacích, ale i široké veřejnosti úplné základy regulace výrobků, které jsou nezbytné pro boj s pandemií,“ říká Viktor Pokorný, předseda ÚNMZ.

Příručka shrnuje hlavní povinnosti výrobců při uvádění těchto prostředků na trh a provádí je celým procesem posuzování shody. Pomůže ale i těm, kdo potřebují vybrat spolehlivého výrobce pro hromadné nákupy (například pro zaměstnance nebo ve veřejných zakázkách). Důležité informace v publikaci najde i běžný spotřebitel, který zjistí například to, jaké informace má mít stanovený výrobek na obalu a jaké potřebuje označení.

Tuto publikaci přivítal i SÚKL, který zdravotnické prostředky v České republice dozoruje. „Autorům publikace se podařilo velmi vhodně vyvážit nezbytný teoretický základ s velkým množstvím ilustrativních příkladů z reálné praxe. Jako velmi užitečné hodnotím i manuály pro

snadné odhalování nelegálních výrobků na trhu,“ zhodnotila Irena Storová, ředitelka SÚKL.

 

Publikaci si můžete stáhnout ZDE.

 

https://www.unmz.cz/wp-content/uploads/ZAKLADY-REGULACE-OOP-A-ZP.pdf
 

Odbor zdravotnických prostředků

25. 2 . 2021